Joomla nebo Wordpress?

čtvrtek, 30 červen 2016 12:26

Joomla nebo Wordpress?

Který z těchto systémů je lepší? V tomto článku sepíši hlavní přednosti a nedostatky, se kterými jsem se setkal v průběhu práce s těmito populárními redakčními systémy.

V průběhu své práce jsem se setkal s mnoha redakčními systémy, nicméně Jooma! a Wordpress patří zcela jistě k nejrozšířenějším na světě. 

Já osobně začínal na Joomle, kterou stále používám nejčastěji. O webové stránky jsem se zajímal už od střední školy, nicméně k redakčnímu systému mě přivedl až spolužák z vysoké školy (M. Málek, kterého tímto zdravím) a tím redakčním systémem byla právě Joomla. Z historických důvodů tak Joomlu používám nejraději, nicméně vzhledem k rozšířenosti Wordpressu byla jen otázka času, kdy na něj narazím...

A dojmy? Vzpomínám si, že jako zaběhlému "joomlistovi" se mi Wordpress vůbec nelíbil, všechno mi přišlo nelogické a krkolomné, a vůbec jsem nechápal, proč vůbec někdo Wordpress preferuje. Po čase jsem jeho principy pochopil a začal objektivně srovnávat s Joomlou.

Věřím, že někdo může mít jiný názor na tyto systémy a nebude se mnou souhlasit.

1. Požadavky a instalace

Zde asi není problém u žádného systému. Oba se mají podobné požadavky, instalátory jsou příjemné v češtině. Možná mi připadá ten z Wordpressu přehlednější, zvlášť pro začátečníky. V tomto směru tedy nerozhodně.

Skóre:

Joomla 
Wordpress 

2. Přehlednost administrace

joomla admin wp admin 

Pohled na základní obrazovku administrace Joomla + Wordpress

V tomto ohledu se mi rozhodně více líbí Wordpress. Jeho administrace je jednoduchá, přehledná. Uživatelská rozhraní pluginů mají zpravidla jednotný vzhled, vše se dá tak rychle naučit.

Administrace Joomly taky není špatná, nicméně začátečník může být rozmrzelý ze všudypřítomných tlačítek, popisů, nabídek. Já osobně byl z administrace Joomly z počátku velmi zmatený. Nutno dodat, že vývojáři Joomly 3 udělali v tomto ohledu kus práce ve srovnání s předchozími verzemi.

Horší situace je u rozšíření pro Joomlu. Každý vývojář (čest a uznání jejich dovednostem) si zpravidla vytváří vlastní uživatelská rozhraní, která často nahrazují zažité ikony a tlačítka standardní Joomly. Výsledek je takový, že každé rozšíření, každá šablona má úplně jiná tlačítka, nabídky, grafiku, strukturu a ovládají se úplně jinak. Naučit se potom ovládat takové rozšíření, je náročné (a to nemluvím o častých redesignech po aktualizacích). Rozhodně by pomohla nějaká standardizace ze strany Joomly. Podobně to funguje i u Adroidu/iOS. 

V této kapitole je rozhodně lepší Wordpress.

Skóre:

Joomla 
Wordpress 

3. Základní funkcionalita

Wordpress má jednoduché uživatelské rozhraní, nicméně bez nainstalování hromady pluginů toho zase tolik neumí.

Ve standardní instalaci toho Joomla dokáže daleko víc, například mnoho způsobů výpisů článků, výpisy kategorií, desítky dalších typů odkazů v menu, rozsáhlé možnosti zveřejňování obsahu, více šablon najednou, úprava administrátorského panelu, přepis šablon (template override), přepis textových řetězců a mnoho dalšího. Nutno dodat, že mnoho z takových funkcí patří spíš k těm pokročilým.

V této kapitole vyhrává Joomla, byť je funkcionalita na úkor přehlednosti.

Skóre:

Joomla 
Wordpress 

4. Rozšíření - pluginy - množství, kvalita, způsob instalace

Wordpress umožňuje instalovat pluginy. Joomla má rozšíření rozdělena na pluginy, moduly a komponenty. Zdálo by se, že jsou proto rozšíření pro Joomlu "mocnější", nicméně není tomu tak. 

Pro oba systémy jsou k dispozici stovky rozšíření, které dokážou snad vše, co si umíme představit. Za ty lepší se musí zaplatit v obou případech, nicméně subjektivně mám pocit, že více rozšíření zdarma je pro Joomlu. 

V oblasti kvality rozšíření se více přikláním pro Wordpress. Naprostá většina rozšíření, se kterými jsem se setkal, fungovala bez problémů. U Joomly jsem se několikrát setkal s tím, že rozšíření buď nefungovalo (lepší případ) nebo fungovalo neúplně (v některých případech nefunguje, nefunkční volby v konfiguraci, konflikty s jinými rozšířeními, errory), nechci zabíhat do detailů.

U rozšíření pro Wordpress mě nemile překvapilo, že spousta pluginů zcela postrádá uživatelské rozhraní. V takovém případě je veškerá konfigurace pouze v PHP kódu pluginu. Do PHP se pustí jen pokročilý uživatel a i tak mám strach, že v případě aktualizace dojde k částečné nebo úplně ztrátě mého nastavení. Pokud ale plugin má grafické rozhraní, zachovává ovládání a ergonomii Wordpressu a to se mi líbí.

uprava pluginu wp

Ukázka konfigurace pluginu bez ovládacího rozhraní

Jednoznačně Wordpress vyniká ve způsobu instalace. Vestavěný instalátor je určitě lepší než ten v Joomle, dokáže velice rychle nainstalovat rozšíření, zobrazit obrázky, popis, dokumentaci. V případě Joomly jsme spíš odkázání na webové stránky vývojářů.

Pro oba dva systémy tedy existuje dostatek kvalitních rozšíření. Komplikace najdeme u obou systémů a občas je potřeba déle hledat, než najdeme to, co přesně chceme. Bod ale přidělím Wordpressu především pro funkčnost a přehlednost vestavěného instalátoru a kvůli jednotnému vzhledu a ovládání pluginů.

Skóre:

Joomla  2
Wordpress 

5. Šablony - moduly - widgety

Krásných šablon existuje hromada jak pro Wordpress tak pro Joomlu. Šablony pro Wordpress umožňují umisťovat "widgety" do pozic, šablony pro Joomlu umožňují vkládat "moduly" do pozic.

Šablony pro Joomlu ovšem zpravidla podporují hromadu pozic, které lze různě kombinovat. V Joomle je tak daleko větší volnost pro umístění prvků (obrázky, animace, fotogalerie, formulář, textové pole...) než ve Wordpressu. 

Bod získává Joomla pro své široké možnosti umístění modulů.

Joomla  3
Wordpress 

Ukázka možných rozložení pozic v Joomle

Přehled možných pozic pro Joomlu (šalona Yootheme)

6. Znalost html/css/php

Pro jednoduché webové stránky nemusíme umět jazyk html, css, php ani v jednom ze systémů. Pokud chceme ovšem trochu více od webu, je v případě Wordpressu nutnost jazyk použít.

A nemusí se jednat o kdovíjak složité stránky. Například, pokud ve Wordpressu chci, aby se animace objevovala pouze na jedné straně, musím si pomoct css kódem. Poměrně hodně pluginu ani nemá grafické rozhraní a je třeba jej konfigurovat v php. Podobných situací je více. Wordpress také využívá zobrazování a konfiguraci pluginů pomocí tzv. shortcode, což je úžasná věc, nicméně pro neodborného uživatele je příliš složitá na nastavení.

shorcode wordpress

Zobrazení pluginu pomocí shorcode - Wordpress

Tvorbu webových stránek v Joomle učím už několik let a nikdo z mých žáků neumí žádný programovací (značkovací) jazyk a nikdy to nikoho neomezovalo. I v Joomle se html/css/php hodí, avšak není vyžadován.

Bod dostává Joomla, protože nevyžaduje žádnou znalost jakýchkoli jazyků. 

Joomla  4
Wordpress 

7. Podpora vývojářů a komunity

Oba dva systémy mají rozsáhlou komunitní síť. Podporu vývojářů jsem žádal několikrát v obou případech a vždy bez jediného problému. Zde tedy nerozhodně.

Joomla  5
Wordpress 

Závěr

Skóre dopadlo 5:4 pro Joomlu, nicméně pro každého je priorita něco trochu jiného. Rozhodně nelze říci jednoduše "Joomla je lepší", každý redakční systém má něco. Můj názor je takový, že Wordpress se hodí pro méně náročné uživatele, kteří se spokojí s možnostmi šablony, na vše ostatní musí přijít na řadu odborník. Joomla je univerzálnější, chytřejší, ale také složitější a místy nepřehlednější.

Ladisla Kulatý

 

Naposledy změněno pondělí, 08 leden 2018 08:45

Technologie Joomla a Wordpress

Webové stránky jsou vyráběny pomocí veřejných nástrojů Joomla nebo Wordpress. Kdykoli lze tak webové stránky aktualizovat nebo rozšířit o novou funkcionalitu. Webové stránky nikdy nebudou v uzavřeném systému, který podporují pouze vývojáři.

joomlaWordPress logo