Živé video nebo živý snímek?
V tomto ohledu je volba poměrně jednoduchá. Živé video lze do webu dostat dost obtížně, zjednodušeně můžeme říct, že to nejde (profesionálové nechť prominou). Za to živý snímek, který se bude pravidelně aktualizovat, to už tak nereálné není a pro naprostou většinu případů postačí.
Dostat aktuální snímek z webkamery do webových stránek lze několika způsoby, nicméně všechny způsoby vyžadují jedno a to samé... vhodnou kameru.
Výběr kamery
Přestože se snažíme dostat do webových stránek obraz z "webkamery", tak úplně zapomeňte na jakékoli USB webkamery. Nic takového do webu nedostaneme. V podstatě jedinou možností jsou síťové IP kamery. IP kamery se připojují do počítačové sítě (wifi nebo kabelem) a obsahují webové rozhraní, ve kterém lze celou kameru nastavovat.
No jo, jenže jak vybrat IP kameru. Nejlevnější stojí zhruba tisícovku nejdražší klidně desítky tisíc. Pro použítí ve webových stránkách nejsou paramtery rozlišení ani zpracování důležité.
Ve všech případech je lepší zeptat se prodejce, zda kamera podporuje jednu z následujících funkcí:
- Nahrávat fotografie na FTP server
- CGI příkaz pro vytvoření snímku
1. Nahrávání na FTP
Tento způsob je nejlepší a princip je jednoduchý. Kameru nastavíte tak, aby nahrávala fotografie na webový server, ze kterého jej bude webová stránka zobrazovat. Přesto je třeba vědět, že nestačí ve specifikaci zahlédnou podporu FTP.
Předně je důležité, aby kamera podporovala intervalový upload snímků na FTP server (třeba každých 30 sekund nebo jinak dlouhý interval). Velká část IP kamer (možná většina) podporuje FTP nahrávání po detekci pohybu, což se nám úplně nehodí.
Pokud kamera umí intervalový upload, ještě vyhráno není. Většina IP kamer, se kterými jsem se setkal, nahrává fotografie s názvem podle data a času pořízení, třeba "9_6_2016_10_44.JPG". To se nám také nehodí, neboť webová stránka zobrazuje soubor s jedním názvem, třeba "fotka-z-kamery.JPG". V takovém případě by musel zobrazovat fotografii nějaký nástroj, který dokáže zobrazovat vždy poslední (nejnovější) soubor. Poté by se ale ještě muselo nějak nastavit automatické mazání starých, nepotřebných fotografií. Tato cesta je možná, ale značně komplikovaná.
Takže shrnutí:
IP kamera musí umět nahrávat snímky na FTP v zadaném intervalu a s jednotným názvem (staré fotografie se budou přepisovat novými).
2. CGI příkaz pro vytvoření snímku
Je to vlastně speciální URL adresa, která vede k aktuálnímu pohledu z IP kamery. Tuto adresu pak můžeme jednoduše zadat do nějakého <iframe> nebo PHP prvku. Po každé, když návštěvník stránku otevře, webový prohlížeč vždy zobrazí aktuální obraz z kamery. Pak už je poměrně jednoduché stránce (nebo jen iframu s odkazem) nastavit automatické obnovení.
Tento postup vyžaduje, aby kamera byla dostupná na veřejné IP adrese, což už může být trochu komplikované a je potřeba mít šikovného webmastera. CGI adresu na snímek nemusí podporovat každá kamera a každá kamera má zpravidla tuto adresu jinou. Je určitě potřeba se zeptat prodejce, zda má tuto adresu k dispozici.
Pokud potřebujete s online kamerou poradit, můžete mě kontaktovat formulářem dole.
Ladislav Kulatý