Co čekat od nových webových stránek?

pátek, 10 červen 2016 12:25

Co čekat od nových webových stránek?

Máte nějaký podnikatelský záměr? Nebo už nějakou dobu fungujete a přemýšlíte nad webovými stránkami? V tomto mini článku sepíši několik užitečných informací, které se můžou hodit každému, kdo přemýšlí o webových stránkách.

Můžeme čekat, že nám webové stránky pomůžou v podnikání?

Ano. Ve většině odvětví webové stránky dokážou zásadně pomoci. Osobně už ani neumím hledat firmu nebo službu jinak než na internetu, existují vůbec ještě papírové Zlaté stránky? :)

Máme očekávat vysokou investici?

Peníze jsou až na prvním místě. Nějakou investici očekávat musíme. Vytvoření webových stránek není úplně levná věc (s výjimkou free online editorů). Aby stránky splňovaly moderní standardy a trendy (a tím nemyslím jen vzhledově, spíše funkčně, ergonomicky a optimalizací), je to poměrně pracné. Na druhou stranu, pro menší podnikové weby nemusí mít firma naspořený balík. Několik prvních zákazníků investici rychle zaplatí.

Dále je nutné počítat s pravidelnými ročními náklady na provoz hostingu a domény (cca 1000Kč).

Můžu počítat s tím, že pokud tedy zainvestuji do webových stránek, rychle se mi zvedne počet klientů/zákazníků?

Možná. Každý, kdo vyrábí webové stránky, by se měl snažit webové stránky maximálně zoptimalizovat a zviditelnit (už kvůli své reputaci). To, co může vývojář udělat, je stránky zaregistrovat do různých katalogů, registrů firem, map atd. Jenže je třeba si uvědomit, že webové stránky má dnes snad každá firma a úplně všechny firmy z nich by chtěly být na prvních místech vyhledávačů a katalogů firem, což jistě nejde.

Pozice ve vyhledávačích je určena nejen optimalizací ale třeba počtem přístupu na stránky. Velký podíl na úspěchu webových stránek má pak právě majitel webu (firma). Právě majitel by se měl snažit zákazníky maximálně lákat na své webové stránky.

Měl by na web umístit něco, co by návštěvníky motivovalo k návštěvě webových stránek. Může to být třeba rezervační systém, díky kterému návštěvník nebude čekat v čekárně. Může to být online kamera, díky které návštěvník vidí aktuální počasí na místě. Můžou to být různé návody, dokumenty, postupy, videa, kvůli kterým návštěvník web vyhledá. Můžou to být sociální sítě, které budou návštěvníky odkazovat na stránky pro možné akce, zajímavosti.

Pokud nic takové dělat nechcete, je zde varianta si první místa ve vyhledávačích zaplatit formou reklamy. To už se ovšem může prodražit.

Jak dlouho trvá vyrobit webové stránky?

Dle náročnosti, jednoduché webovky za pár týdnů, složitější za měsíc nebo dva.

Co když budu chtít časem do webových stránek doplnit nějakou funkci, třeba kalendář akcí, objednávkový systém nebo eshop. Mám očekávat nové stránky?

Zpravidla ne. Moderní webové stránky jsou tvořeny modulovatelnými systémy, takže lze i do starších stránek doplnit zcela nové funkce.

S jak dlouhou životností webu můžu počítat?

S technického pohledu dlouhou. Pokud provozovatel hostingu náhodou nezačne vyřazovat z provozu starší servery, můžou webové stránky fungovat mnoho let. I zde je však potřeba počítat s možnou potřebou aktualizovat komponenty a také s tím, že moderní pojetí stránek odpovídá aktuálnímu trendu, který se často mění. Jinými slovy, krásné webové stránky mohou už za pár let působit...zastarale. 

 

Pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky, můžete napsat svůj názor (slušně :) ) do komentáře pod článkem. 

Ladislav Kulatý

Naposledy změněno úterý, 14 červen 2016 21:22

Technologie Joomla a Wordpress

Webové stránky jsou vyráběny pomocí veřejných nástrojů Joomla nebo Wordpress. Kdykoli lze tak webové stránky aktualizovat nebo rozšířit o novou funkcionalitu. Webové stránky nikdy nebudou v uzavřeném systému, který podporují pouze vývojáři.

joomlaWordPress logo